هود لنز؛ چرا باید؟

Flare عنوان پدیده‌ای در لنز است که به دلیل تابش خورشید و هر منبع نوری دیگری مانند چراغ لامپ بر روی سطح عدسی لنز دوربین و ورود آن به داخل لنز در تصویر ایجاد می‌شود. این پدیده معمولاً به صورت رنگ‌های روشن لایه‌ای و یا اشکالی نورانی شبیه به فرم دیافراگم  لنز دوربین عکاسی در تصویر به وجود می‌آید و در واقع نوعی خطای رایج در میان تمامی لنزهاست. خطای فلر لنز در لنز‌های با فاصله کانونی عریض، بیشتر دیده می‌شود. فلر لنز یک خطای بسیار معمول در عکاسی است که حتی در شرایطی که منبع نوری در قاب تصویر نباشد به وجود می آید. بسته به ساختار و نوع عدسی‌های به کار رفته در ساخت لنز، احتمال به بروز هاله‌های نوری ناشی از این پدیده در تصویر بیشتر است.

برای جلوگیری از ایجا پدیده فلر در عکاسی، از هود لنز دوربین عکاسی استفاده می‌شود. هود وسیله‌ای است که بر روی لنز قرار می‌گیرد. از هود لنز دوربین عکاسی برای رفع Flare ناشی از درخشش حاصل از منابع نوری موجود در محیط استفاده می‌شود. هود با متوقف کردن ورود اشعه‌‌های نوری اضافی موجب می‌شود تا تنها نوری بازتابیده شده از سوژه مورد نظر به سطح حساس به نور در دوربین برسند ودر نتیجه موجب از میان رفتن و یا کاهش چشمگیر پدیده فلر در لنز می‌شوند. مظافاً اینکه هود لنز دوربین‌های عکاسی، علاوه بر جلوگیری از ایجاد پدید فلر در تصاویر، نقش محافظت از لنز را نیز می‌تواند بر عهده داشته باشد. با توجه به اینکه هود لنز عکاسی از ورود نورهای ناخواسته به داخل لنز دوربین جلوگیری می‌کند، موجب افزایش میزان کنتراست نور و رنگ‌های موجود در تصویر نیز می‌شود. استفاده از هود لنز در مبحث عکاسی نجومی و بطور کلی عکاسی در شب نیز می‌تواند کاربردی باشد. برای مثال در رصدهای دسته جمعی که ممکن است نور چراغ قوه و دیگر منابع نوری مورد استفاده در محیط موجب بروز پدید فلر شوند، استفاده از هود لنز از بروز ناخواسته و غیر منتظره این پدیده در عکس‌ها پیش‌‌گیری می‌کند.

هود لنز دوربین‌های عکاسی با اشکال گرد، استوانه‌ای و چهارگوش هرمی ساخته می‌شوند. با توجه به چهار گوش بودن فرم سنسور دوربین‌های دیجیتال، هودهای لنز چهارگوش در مقایسه با هودهای استوانه‌ای عملکرد بهتری دارند. هودهای استوانه‌ای بطور معمول با دو فرم ساده و کنگره‌ای طراحی و ساخته می‌شوند. استفاده از فرم کنگره‌ای در طراحی هود لنز دلایل متعددی دارد، اما بطور کلی، فرم هود لنز و ابعاد آن‌ متناسب با اندازه سنسور دوربین و فاصله کانونی لنز مورد نظر طراحی و ساخته می‌شود. امروزه شرکت‌های تولید کننده لنز، هود مخصوص مربوط به هر لنز را همراه با آن عرضه می‌کنند اما این مسئله در مورد تمامی مدل‌های لنز صدق نمی‌کند، بخصوص در مورد لنزهای کیت که همراه با دوربین‌های عکاسی عرضه می‌شوند.

بطور معمول برای هر مدل لنز یک هود مخصوص طراحی شده است اما در صورتی که هود مخصوصی برای لنز مورد استفاده شما وجود ندارد و ناچار به استفاده از هودهای دیگر هستید در انتخاب هود خود به موارد زیر دقت نمایید:

در صورتی که هود مورد استفاده برای فاصله کانونی لنز شما مناسب نباشد، تصویر هود وارد قاب عکس شما می‌شود، بنابراین باید متناسب به فاصله کانونی لنز و قطع سنسور دوربین مورد استفاده، هود مناسب لنزتان را انتخاب کنید.

اگر از فلاش قرار گرفته بر روی دوربین خود استفاده می‌‌کنید، دقت داشته باشید طول هود نباید آنقدر زیاد باشد که جلوی نور فلاش را بگیرد و موجب سایه افتادن بر روی سوژه گردد. البته می‌توانید هنگام استفاده از فلاش دوربین هود لنز را بردارید اما در این حالت ممکن است پدیده فلر در تصاویر شما ایجاد گردد.