گزارش تصویری کارگاه یک روزه آموزشی رایگان اصول عکاسی مادون قرمز و نورپردازی فرابنفش

عکاسی مادون قرمز علاوه بر زیبایی مسحور کننده اش ، تحیر، تعجب و تحسین هر بیننده ای را بر می انگیزد. به عقیده بسیاری، عکاسی مادون قرمز نوعی از هنر سورئال است که نه تنها متکی به مهارت های عکاسی نیست، بلکه به عناصر طبیعی و محیطی بی شماری است.

در این نوع عکاسی، نور مرئی به وسیله فیلتر مادون قرمز مسدود می‌شود و حسگر یا فیلم دوربین تنها با طیف مادون قرمز نوردهی می‌کند، در واقع برای عکاسی با نور مادون قرمز باید در دوربین به وسیله فیلتر تغییرات بوجود آورد. نور مادون قرمز با چشم قابل رویت نیست از این رو عکسی که با این تکنیک ثبت می شود با واقیعت بسیار متفاوت است.

متاسفانه عکاسی فرابنفش در میان عکاسان ایرانی مهجور واقع شده اما در کارهای اساتید و عکاسان حرفه ای بین المللی به وفور شاهد شاهکارهای عکاسی UV در نمونه آثارشان هستیم.

تابش فرابنفش یا Ultraviolet موجی است در گستره امواج الکترو مغناطیس با طول موجی کوتاه تر از نور مرئی، ولی بلند تر از اشعه ایکس. به عبارت دیگر انرژی آن کمتر از اشعه ایکس، ولی بیشتر از نور مرئی است.

به طور کلی اتم‌های هر چیزی که محتوی رنگ فلورسنت باشد، زیر نور UV برانگیخنه شده و می‌درخشند. همچنین ماژیک های‌لایت، سنگ یاقوت، گچ و رنگ اکریلیک فسفری، رنگ مو و برخی لوازم آرایش، در پرتو UV درخشندگی دارند. علاوه بر موارد گفته شده، آب تونیک و نوشیدنی‌های بدون الکل که محتوی Quinine هستند نیز در نور فرابنفش می‌درخشند. فوتون‌های UV توسط مولکول های Quinine جذب شده و الکترون‌های موجود در مولکول‌های آن تحت انرژی زیاد برانگیخته می‌شود. سپس شروع به از دست دادن انرژی می‌کنند. این تحلیل انرژی به صورت بصری نور را پس می‌دهد.؛ به طوری که هم زمان نور UV را جذب و به صورت نور مرئی بازتاب می‌دهند.

این  کارگاه برای کسانی که همیشه به دنبال خلاقیت هستند برگزار شد.

آنچه در این کارگاه آموزشی رایگان به آن پرداخته شود:

زمان برگزاری: جمعه 5 آبان ماه از ساعت 15 الی 19

محل برگزاری کارگاه: فرهنگسرای رسانه

4 دیدگاه در گزارش تصویری کارگاه یک روزه آموزشی رایگان اصول عکاسی مادون قرمز و نورپردازی فرابنفش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *