آسیب‌های بدنی ناشی از عکاسی و روش‌های پیش‌گیری از آنها

عکاسی رویداد شغلی است که به غیر از چشم، با بدن و توانایی بدنی رابطه مستقیم دارد. ممکن است یک عکاس در طول روز فشار فیزیکی زیادی را تحمل کند، مشکلاتی که ناشی از دست گرفتن دوربین‌های سنگین در مدت ‌زمان طولانی، ایستادن در حالات بد که موجب فشار به ستون فقرات می‌شوند و درد گرفتن دست ناشی از نگه‌ داشتن لنزهای سنگین تنها بخشی از سختی‌های کار یک عکاس حرفه‌ای هستند.

در این مقاله به برخی از اصول ارگونومیک بدن که برای عکاسان-بخصوص عکاسان خبری- می‌تواند بسیار کاربردی باشد می‌پردازیم.

 

عکاسی و آسیب‌های فیزیکی

«ژولیت هانتر» درمانگر ورزشی و متخصص تناسب‌اندام نظر جالبی در رابطه با حرفه عکاسی و عکاسان دارد؛ او کار عکاسی را به یک مسابقه بکس و عکاسان را به بوکسور تشبیه کرده است. یک بوکسور در حین مسابقه دست‌های خود را عقب و جلو می‌برد و مرتباً در حال حرکت است تا بتواند مشت خود را در نقطه مؤثری به حریف بزند و وی را از پا دربیاورد؛ عکاس‌های رویداد نیز مانند بوکسورها در حین کار خود مرتباً در حال حرکت و بالا و پایین آوردن مداوم دوربین به جلوی صورت خود هستند.
به همین علت بدن عکاس نیز مانند بوکسورها در معرض آسیب‌های فیزیکی فراوانی است، اما بیشترین آسیبی که به بدن عکاس می‌رسد به دلیل آسیب فیزیکی ناشی از حرکات تکراری در الگوهای مشابه است. عکاس به‌صورت مدام دوربین را در یک مسیر بالا و پایین و جابه‌جا می‌کند و همین حرکت به مرور زمان باعث آسیب به شانه و عضلات دست می‌شود.
ثابت ماندن بدن در یک حالت برای مدت طولانی و نگه‌داشتن منظره یاب دوربین جلوی چشم در چنین حالاتی باعث می‌شود که وزن و فشار بر روی شانه‌ها بیشتر از نقاط دیگر بدن باشد و همین حالت باعث ایجاد ناراحتی و آسیب برای عکاس می‌شود.

 

اهمیت حالت بدن

حالت بدن در عکاسی بسیار مهم است. اگر در حین عکاسی اصول فیزیک را رعایت کنید بدون شک می‌توانید ساعت‌ها در حالت خم بمانید، تکیه دهید، بچرخید و با حالات متنوع بدن خود را به این سو و آنسو ببرید و در پایان روز هیچ دردی در بدنتان حس نکنید، اما در مواقعی که در حین عکاسی حالات استاندارد را رعایت نمی‌کنید، بدن شما زودتر خسته می‌شود و این خستگی فیزیکی بر روی ذهن شما هم تأثیر گذار خوهد بود و روند عکاسی شما آنگونه که می‌خواهید پیش نخواهد رفت.

مشکلاتی چون مفصل‌های ورم‌کرده، ناراحتی فیزیکی، سردرد، درد گردن یا کمردردهای مزمن نشانه‌های نگران‌کننده‌ای هستند که به شما هشدار می‌دهد تا بیشتر مراقب سلامتی بدن خود باشید. بهترین روش برای مقابله با چنین صدماتی رعایت نکات و اصول اولیه است. برای رعایت نکات مربوط به‌ سلامتی بدن نیازی نیست هرروز به تمرین دو ماراتن بروید و ورزش‌های سخت انجام دهید؛ شمامی‌توانید با انجام روزانه حرکاتی بسیار ساده، سلامت بدنی خود را برای‌مدت طولانی تضمین کنید تا سلامت بمانید.

فرم صحیح بدن در عکاسی

اگر در حین عکاسی حالت بدنی صحیح رارعایت نکنید، بدن فشار بیشتری را به مفاصل وارد می‌کند و این فشار به بدن آسیب میرساند. حالت بدن باید بگونه‌ای باشد که فشار مستقیماً به عضلات وارد شود اما در صورتی که حالت بدن صحیح نباشد این فشار به مفاصل وارد می‌شود که منجرب به دردهای شدید مفصلی و آرتروز می‌شود. این دردهای مفصلی در آغاز با تمرین‌های کوچکی کم می‌شوند و در صورت تداوم تمرینات و رعایت حالات صحیح، به مرور زمان مفاصل قوی‌تر شده و در نتیجه فشارهای وارده را بهتر به عضلات منتقل می‌کنند.

برای انتخاب وضعیت مناسب در حین عکاسی باید به این نکات توجه کرد:

 • در هنگام ایستادن سعی کنید وضعیت پاها نسبت به یکدیگر متناسب باشد. پاهایتان را بازکنید و زانوها راکمی خم‌کنید و در صورت نیاز بالا و پایین بروید. در این صورت فشار به‌صورت مساوی به قسمت‌های مختلف پا وارد می‌شود؛ دست مانند یک سه پایه عکاسی، هنگامی‌که سه‌پایه را تنظیم می‌کنید دقت کنید که پایه‌های سه‌پایه به‌خوبی بازشده باشند و وزن تجهیزات بر روی هر سه‌پایه تقسیم‌شده باشد.
 • برای محافظت از کمر، لگن خود را در حالت طبیعی نگه‌دارید. زمانی که عکاسی می‌کنید تصویر کنید لگن شما سطلی پر از آب است و شما نباید حرکت‌ شدیدی داشته باشید که موجب شود تا این سطل آب برعکس شود و آب از آن به بیرون بریزد و حتی نباید آن را زیاد عقب یا جلو ببرید. لگن شما در حین عکاسی باید موقعیتی ثابت و خنثی داشته باشد تا آسیب کمتری به ستون فقرات وارد شود.
 •  سعی کنید بالاتنه، شکم و عضلات کمر را محکم و قوی نگه‌دارید. این قسمت از بدن کلید اصلی حفظ تعادل است و هرچه قوی‌تر و محکم‌تر باشد به حفظ تعادل بیشتر کمک می‌کند.
 • برای تغییر زاویه در حالت ایستاده، بجای گردن از کمر استفاده کنید. یکی از رایج‌ترین حالات عکاسی، وضعیتی است که با جلو بردن بالاتنه انجام می‌شود. شانه‌ها به سمت داخل حرکت می‌کنند، گردن به سمت جلو می‌رود و با حرکت چانه و سر عکاس حالت‌های مختلف را در حین عکاسی انجام می‌دهدکه به مرور زمان و در برنامه‌های طولانی موجب بروز سردرد و کتف دردهای شدید می شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بجای گردن و شانه‌های میان‌تنه که دارای عظلات قویتری است کمک بگیرید.
 • با چسباندن آرنج به بدن برای دست خود تکیه گاه درست کنید. آرنج یکی از اعضای کلیدی در عکاسی است. بازوها به‌عنوان پایه‌های دوربین عمل می‌کنند و در عکاسی نقش بسیار مهمی دارند. در عکاسی بیشترین وزن توسط دست تحمل می‌شود چون دوربین هرچقدر هم سنگین باشد اول دست را درگیر می‌کند. برای راحت‌تر دست گرفتن دوربین عکاس‌ها معمولاً از گریپ استفاده می‌کنند تا دوربین را بهتر در دست بگیرند. در صورت استفاده از گریپ توجه داشته باشید که وزن گریپ  باید کم باشد تا به زیاد به وزن دوربین اضافه نکند.

برای جلو و عقب بردن لنز و فوکوس کردن ما باید آرنج خود را تکان دهیم، تکان دادن مداوم آرنج برای تغییر دادن حالت زوم و یا تنظیم کردن فوکوس دوربین به‌ مرورزمان باعث آسیب به مفاصل می‌شود.

 • سعی کنید دوربین را در نزدیک‌ترین حالت به بدن خود نگه‌ دارید. هنگام استفاده از دوربین، آن را یک جعبه سنگین تصور کنید که که باید در حمل آن نکات ایمنی را رعایت کنید تا به کمر و دست‌ها آسیبی نرسد. به‌عنوان ‌مثال سعی کنید قبل از قرارگیری در حالت عکاسی تنظیمات مورد نظر را انجام دهید تا در حین دست گرفتن دوربین و زمانی که فشار بر روی بدن و دست‌های شما است مجبور نباشید حالت خود را تغییر دهید و تنظیمات مورد نیاز را اعمال کنید.

تجهیزات عکاسی معمولاً سنگین هستند و حمل آن‌ها برای مدت طولانی دشوار است. بهتر است برای حمل وسایل عکاسی از کوله‌ پشتی‌های دو بند یا کیف‌های کمری استفاده کنید. دوربین را بر روی گردن آویزان نکنید؛ بهترین روش حمل دوربین برای مدت طولانی، به دوش انداختن آن بصورت ضربدری درحالی‌ که از بین دو شانه رد شده است. بدین شکل وزن دوربین و لنز به ‌صورت مساوی در بدن تقسیم می‌شود. برای این منظور استفاده از بندهای مخصوص طبی راهکار مناسبی است. همچنین در صورتی که از دو دوربین استفاده می‌کنید استفاده از بندهای مخصوصی که بصورت جلیقه بسته می‌شوند و وزن تجهیزات را در سرتاسر بدن پخش می‌کنند راهکاری بسیار عالی است.

تمرینات ورزشی مناسب برای عکاسان

همه عکاسان، بخصوص عکاسان فعال در شاخه عکاسی خبری و رویدادی برای حفظ سلامت جسمانی در طولانی مدت نیاز به بدنی انعطاف‌پذیر و قدرتمند دارند. هنگامی‌که عضلات ضعیف می‌شوند فشاری که در حین کار به آنها اعمال می‌شود دو برابر به بدن آسیب می‌رساند، از این رو عضلات باید قوی و انعطاف‌پذیر باشند تا فرد قادر باشد به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام دهد. تمرینات زیر بسیار آسان و سبک هستند که در طولانی مدت می‌توانند اثرات شگفت انگیزی داشته باشند.

 

تمرین برای قفسه سینه

گوشه دیواری را انتخاب کنید و به فاصله 50 سانتی از دیوار بایستید. دست‌های خود را بالا بیاورید و به آرنج‌ها زاویه 90 درجه دهید و آرنج را به گوشه‌های دیوار بچسبانید. حالا بدن خود را به سمت گوشه دیوار بکشید و سعی کنید قفسه سینه را به دیوار نزدیک کنید. در حین خم شدن به سمت دیوار دقت کنید که به کمر شما فشاری وارد نشود. بدن را 20 تا 30  ثانیه در این وضعیت قرار دهید و هرروز سه بار این حرکت را انجام دهید.

کشش میمون

بایستید و پاها را به عرض شانه بازکنید. دستانتان را در جلوی بدن به هم قفل کنید در قفل‌کردن دست‌ها به یکدیگر به این نکته توجه کنید که باید آرنج یکی از دست‌ها به سمت داخل بدن باشد و دست دیگری از بالا در آن قفل شود. این تمرین باید با هر دو دست انجام شود. در هر بار کشش دستان خود را 20 تا 30 ثانیه در این حالت نگه‌دارید و روزی سه بار این تمرین را انجام دهید.

این تمرین با استفاده از یک در باز بهتر انجام می‌شود. در چارچوب در بایستید و پاها را به عرض شانه بازکنید. حالا به‌جای اینکه دستان را در هم قفل کنید دست خود را در دستگیره در قفل کنید و دست‌ها را بکشید. در این حالت چانه خود را به سمت گردن و قفسه سینه نزدیک کنید و کشش را در کمر و گردن خود حس کنید. این حرکت هم مانند تمرین قبلی 20 تا 30 ثانیه طول می‌کشد و روزی 3 بار انجام می‌شود.

اسکات بدن

این تمرین باید جلوی آیینه انجام شود تا شما آگاهی کامل از بدن و وضعیت آن داشته باشید.

پاها را به عرض شانه بازکنید، لگن خود را به عقب ببرید و بالاتنه را تغییر حالت دهید. این قسمت را با آرامش انجام دهید. تمرکز کنید تا وزن خود را به پا و پاشنه منتقل کنید حالا با آرامش بدن را به سمت پایین بیاورید. زانو و مچ پا باید در راستای یکدیگر باشند و نباید تغییر زاویه‌ای در زانو به وجود آید. زاویه زانو با بدن باید 90 درجه باشد. سعی کنید کمر خم نشود و فشار به پاها وارد شود. با انجام درست این تمرین انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا خواهید کرد.

پس از قرار گرفتن در وضعیت 3 تا 5 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس آرام به حالت اولیه خود بازگردید. سعی کنید بالاتنه را در حالتی صاف نگه‌دارید و در انجام دادن حرکت بالاتنه را خم نکنید. زمانی درحرکت هستید فشار را به پاها و باسن وارد کنید و باسن را به سمت بیرون نگه‌دارید و زمانی که از حرکت خارج شدید باسن را به سمت داخل حرکت دهید.

10 اسکات در روز می‌تواند مناسب باشد و اگر این 10 بار حرکت در روز در دو پارت انجام شود تأثیر بیشتری هم خواهد داشت.

پرتاب یا جهش بدن

پاها را به عرض شانه بازکنید و یک‌پا را به سمت عقب و پای دیگر را به سمت جلو ببرید. پاها شما باید حدود 1 متر و 1 متر و نیم از هم فاصله داشته باشد. البته این میزان به طول ساق پای فرد بستگی دارد. در کل این کشش باید تا جایی ادامه داشته باشد که به‌پای شما فشار زیادی وارد نشود. هدف در این تمرین این است که پاهای شما کشش پیدا کند. زمانی که پای عقب را کشیده‌اید پای جلویی باید زاویه‌ای 90 درجه داشته باشد و عضلات پای عقب به‌خوبی کشیده شود. لگن نباید تغییر حالت بدهد و باید صاف باشد و همین‌طور بالاتنه. هدف این تمرین فقط کشش پا است. پس اگر جز عضلات پشت پا به‌جای دیگری از بدن فشار وارد شود شما در حالت اشتباهی قرارگرفته‌اید.

 

حرکت کششی شماره 4

بر روی یک پای خود بایستید و به‌زانو زاویه 90 درجه بدهید. پایین‌ترین قسمت ساق پا را بر روی زانو خود قرار دهید. اگر نمی‌توانید تعادل را حفظ کنید دست خود را بر روی زانویی که روی زانو خم‌شده قرارگرفته است، بگذارید. حالا در این وضعیت به سمت جلو و عقب خم شوید تا در ران‌های شما کشش ایجاد شود. برای کشش بیشتر در قسمت پا می‌توانید زاویه بیشتری به‌زانو بدهید. این حرکت روزی 20 تا 30 ثانیه و 3 بار بر روی هر پا انجام شود.

بخاطر داشته باشید زمانی که مشغول به عکاسی هستید، تمام توجه شما به چیزی است که از داخل منظره یاب می‌بینید و طبیعی است که در این وضعیت هیچ توجهی به بدن خود نداشته باشید، اما برای اعضای بدن ما قطعه یدکی وجود ندارد و اگر قرار باشد تا بدون توجه از آن استفاده کنیم، در مدت کوتاهی کارایی اولیه خود را از دست می‌دهد و ما نیز ناچاریم تا بجای تمرکز بر روی کار ابتدا دردهای خود را در نظر داشته باشیم و آنطور که شایسته است، قادر به انجام کار نباشیم. توجه به این نکات و انجام تمرینات در آغاز شاید کمی مشکل باشد، اما کمی تمرین و تکرار جزئی از عادات رفتاری و زندگی شما خواهند شد.

 

منبع: بلاگ شخصی Juliette Hunter

10,980 دیدگاه برای “آسیب‌های بدنی ناشی از عکاسی و روش‌های پیش‌گیری از آنها

 1. Glink گفته:

  👩‍💻 Agent Resources Okay, this isn’t the time to give a big break to your buddy’s cousin who just got his real estate license. Or someone you barely know from a small group. A great agent usually has been working full-time in your market for at least four years. So if the agent’s response is, “Well, real estate is my side job. My day job is selling encyclopedias,” then you can politely inform them you’re going with someone else. You’ve requested to talk to a RamseyTrusted Real Estate Agent. They are experts in what they do and can give the answers to all your questions. Your best bet is to talk to a real estate agent you trust. A true pro will walk you through your options so you can make the decision that’s right for you and your budget. https://newclikindia.co.in/forums/profile/malissadunkley1/ Besides Hicksville Warehouse listings for lease, LoopNet’s inventory of commercial real estate includes multifamily apartment buildings, office buildings, coworking space, retail space, warehouses, restaurants, land for sale, Hicksville foreclosures, REO properties, bank owned properties and much more. LoopNet is the leading commercial real estate listing service with over 5.1 billion sq ft of space for lease. Other City of Industry, CA properties and coworking space available for lease can be found by selecting a property type on the right. LoopNet is the leading commercial real estate listing service with over 5.1 billion sq ft of space for lease. Other Oklahoma City, OK properties and coworking space available for lease can be found by selecting a property type on the right. Go to LoopNet.com to find or advertise New Jersey Warehouse commercial real estate for lease.

 2. Glink گفته:

  New Players only. 10 free spins on registration, no deposit required. Max cashout on free spins £100. Min deposit £10. wagering 40x bonus. Max bet £5 with bonus. Welcome bonus excluded for players with Skrill & Neteller. No max cashout on deposit offers. 10% cashback applies to deposits where no bonus is included. A no deposit bonus is the least risky bonus. If that’s what you mean by best, then hell yeah. However, a no deposit bonus is not going to make you rich. $20 or $30 is the most you can expect to see at a legal, licensed online casino in the US, and it’s hard to turn that into a big number with casino games, even assuming that the bonus winnings aren’t capped. Deposit matches in the USA regularly go up to $1,500. There’s no guarantee those will make you rich either, but it’s a hell of a lot more bonus cash. https://ihubglobal.blog/community/profile/nicholas62w2547/ The inside and outside bets are named because of their placement on a table to relative to the dealer. The bets closest to the dealer are the inside bets and the ones that require the dealer to reach further are the outside bets. In a land-based casino the player sometimes needs to pass their chips to the dealer to have a bet made. Luckily for you, when you play mobile roulette, all of the bets are within easy reach all the time. Participants bet with incentivized funds on randomized and fair outcomes. Initially, live roulette used to be played with only 36 slots for numbers. Over time, as the game became more popular, people have come up with clever ways and strategies that they can win the game. As a result, casinos ended up with almost next to nothing profit. As a result, the casinos decided to vary the game by adding another slot, a zero to result in 37 slots on roulette wheel.

 3. Glink گفته:

  Introdu o adresa de email pentru a putea comunica. Mai departe, departamentul de verificare va răspunde cererii tale în cel mai scurt timp, iar tu vei primi pe un mail de confirmare ce va veni la pachet cu cele 100 rotiri fără depunere Betano. Atunci când accesezi pentru prima dată contul proaspăt verificat va trebui să accepți acest bonus fără depunere Betano pentru ca el să poată fi activat. Nu mai rămâne decât să accesezi slotul Fire Joker, aflat în secțiunea Casino a site-ului. Folosește funcția de căutare dacă ești nerăbdător să profiți cât mai rapid de oferta Betano rotiri gratuite. Așa cum am menționat mai sus, un bonus fără depunere este o ofertă unde nu trebuie să depui nimic pentru a fi revendicată. Aceasta poate consta în bani sau rotiri gratuite și se poate acorda ca bonus fără depunere la înregistrare sau pentru jucătorii deja înregistrați. Pașii pentru revendicarea unui bonus fără depunere pot diferi de la un casino la altul, dar în general va trebui să urmezi pașii de mai jos: http://checkyourlife.de/community/profile/louisespiro9424/ Neben Kreditkarten und E-Wallets wie Skrill und Neteller gibt es auch schnelle Lösungen für dein Bankkonto. William Https: schweingehabt.expert casinos paypal Casino. Allerdings nicht viele und eher sehr wenige Anbieter haben es im Angebot. The paysafecard app lets you pay online as easily, quickly and safely as paying in cash. PayPal — This is one of the most secure online schweingehabt gateways available online, and it is used by millions the world over. Hvordan Spille Og Vinne På Casinoet – Casino med uttrykk fra casino verden forklart på norsk Gratis Kreditter For Spilleautomater – Hvilke casinoer er ulovlige i Norge? În ansamblu, concursul privind Bitstarz se dovedește prezentabil și incontestabil imediat și cu mândrie față de adolescenți în general interesul absolut sursa articolului metode criptografice. În circumstanțe nefavorabile, dacă pariurile sportive sunt problema ta, mai devreme, acest loc de noapte cripto nu este doar pentru un sine mai bun. Interese cu excepția în lung și în lat acest taburet mondial suspendat https: cazinou-fara-licenta-romana.com casino-without-romanian-license-casinos-475.php Bitstarz și dimpotrivă tendința generală a fost înlocuită în opțiunile de pedeapsă.

 4. Glink گفته:

  1,197 reviews Parent Market AnalysisThe global online on-demand home services market is classified by Technavio as part of the global specialized consumer service industry, which is a subset of the global diversified consumer services market. The income generated by consumer service providers, such as residential services, renovation, and interior design services, is included in the overall global specialized consumer services market. 3,313 reviews Requests placed in last 90 days $49.00 Visit this website Thankfully, we’re blessed with an abundance of house cleaning services in Singapore to ease the burden. If you’re looking for the perfect cleaning service for your specific needs, this list of house cleaning services in Singapore will have you covered: Airtasker Pty Ltd., Alfred Club Inc., Amazon.com Inc., ANGI Homeservices Inc., AskforTask Inc., ByNext Inc., Helpling GmbH & Co. KG, HomeServe Plc, Houzz Inc., MyClean Inc., Oneflare Pty Ltd., Paintzen Inc., Porch.com Inc., Pro.com Home Services LLC, ServiceWhale Inc., Super Home Inc., TaskEasy Inc, TaskRabbit Inc., ServiceMaster Global Holdings Inc., Urban Co., YourMechanic Inc., Zaarly LLC https://gamersarenacustompc.co.ke/community/profile/howardpolson326/ MOLLY MAID is a registered trademark ofMolly Maid International Inc. (Canada) The average cost of maid service is $120 to $280, depending on the home’s size and cleaning frequency. Weekly maid service costs $75 to $250, while monthly service costs $120 to $300. Maid services charge $25 to $70 per hour per cleaning lady or $0.06 to $0.20 per square foot. Molly Maid started out in Ontario in the year 1979 by the couple Adrienne and Chris Stringer. They believed that a great maid and cleaning services company will be useful for families who are always on the go and have no time to clean their big houses. How much do MOLLY MAID charge per hour? Comparison information taken directly from the mollymaid.co.uk website among other reputable websites, all of which are listed below:

 5. Glink گفته:

  Redirecting… You don’t need to prove your identity to use Bitcoin, but you do have to do so at most online gaming companies. You see, these firms must comply with anti-money laundering and know your customer (KYC) laws. The only way they can effectively meet these obligations is by asking users to submit proof of address and photo ID documents. In most cases, such verification must be done before your first payout, after which time you won’t have to go through the process again. The Bitcoin is a new form of currency that was developed by Satoshi Nakamoto in 2008. This currency exists in virtual space – the Internet – and that means you cannot buy it physically anywhere, unlike traditional fiat currency. There has been a lot of mystery about the Bitcoin and even its creator in the early years – not many were sure what a Bitcoin was and we still didn’t know whether Satoshi is actually a person or a name to represent a group of people. http://daltonwodt865310.ampblogs.com/play-games-for-real-money-no-deposit-43667938 The $1.5 Blackjack Booster – During the promotional period, hit 10 blackjacks while betting a minimum of $5 per hand and earn a $10 casino chip bonus. This bonus is subject to a 20X rollover requirement. Book of Ra is a very well-known and exciting game. The theme of the game is an adventure into the mystical world of ancient Egypt. Excellent graphics and superb designs combine well with the sound effects to make a jazzy and exciting game. The game also has the bonus feature which gives you a symbol selected at random which acts as a type of joker during the lifetime of the bonus. Find all the information you need right here. Remember to use the bonus code when signing up to guarantee you’ll get the bonus you’re after. Make the most of our exclusive offers today: When signing up to any of our recommended blackjack casinos you’ll receive a bonus to help kick off your experience.