راهنمای استفاده از کالر چارت برای اصلاح رنگ و تراز سفیدی عکس

در مقاله “کالر چارت؛ اسلحه پنهان عکاسان حرفه ای”در رابطه با کالر_چارت و نحوه تنظیم تراز سفیدی(White Balance)و بررسی صحت نورسنجی صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم به تشریح نحوه کالیبره کردن دوربین و ایجاد پروفایل رنگ مختص دوربین شما برای اصلاح رنگ عکس با استفاده از کالر چارت (برای مثال کالر چارت شرکت X-Rite) بپردازیم.


در مقاله پیشین گفته شد که یک طرف کالر چارت مشتمل بر ۲۴ مربع رنگی است که از آن‌ها برای کالیبره کردن دوربین استفاده می‌شود. در طرف دیگر علاوه بر مربع‌های خاکستری مخصوص تنظیم تراز سفیدی، یک ردیف مربع از سفید تا سیاه برای بررسی صحت نورسنجی وجود دارد.

بطور معمول  با هر  کالر چارت، یک سی دی حاوی نرم افزار مخصوص جهت ایجاد پروفایل از فایل های DNG قرار داده شده است. در نظر داشته باشید برای استفاده از قابلیت کالر چارت، در صورتی که فایل خام خروجی دوربین عکاسی شما DNG نمی باشد، ابتدا باید فایل خام عکس گرفته شده را به DNG تبدیل نمایید.

*برای دریافت آخرین نسخه نرم افزار پروفایل سازی کالر چارت اینجا کلیلک کنید. 

 

گام اول استفاده از کالر چارت: تبدیل فرمت فایل خام عکس به DNG

برای ساختن فایل با فرمت DNG می توانید تصویر گرفته شده با فرمت Raw را در فتوشاپ باز کنید. سپس آنرا با فرمت DNG ذخیره نمائید.

راهنمای استفاده از کالرچارت

گام دوم استفاده از کالر چارت: ساخت پروفایل رنگ

نرم افزار Color Checker Passport را نصب نمایید. پس از نصب نرم افزار کافی است فایل DNG محتوی تصویر کالر چارت را در داخل نرم افزار باز کنید. نرم افزار بصورت خودکار کالر چارت را شناسایی می کند. با فشردن دکمه Create Profile (ساختن پروفایل) و نام گذاری فایل، پروفایل ایجاد شده به طور خودکار در پوشه های Camera Profile نرم افزار فتوشاپ در هارد کامپیوتر شما ذخیره می گردد.

راهنمای استفاده از کالرچارت راهنمای استفاده از کالرچارت
راهنمای استفاده از کالرچارت راهنمای استفاده از کالرچارت

سپس فتوشاپ را بسته و سپس مجددا باز نمایید تا فایل ایجاد شده در فتوشاپ بارگذاری شود.

 

گام سوم استفاده از کالر چارت: بارگزاری پروفایل در فتوشاپ

تصاویر Raw گرفته شده را باز کنید. بر روی پنجره Camera Calibration کلیک نمایید. سپس از منوی Name پروفایلی را که ایجاد کردید انتخاب نمایید.

راهنمای استفاده از کالرچارت راهنمای استفاده از کالرچارت

آنگاه مشاهده می کنید که رنگ تصاویر به طرز شگفت آوری شفاف تر و واقعی تر به نظر می رسند.

راهنمای استفاده از کالرچارت

نکته جالب این که نیاز نیست برای تک تک تصاویر این روش را دنبال کنید فقط کافی است از میان تصاویر فقط آن هایی راکه می خواهید کالیبره شود را، با فشرده نگه داشتن دکمه ی Control صفحه کلید، انتخاب نموده و سپس گزینه Syncronize را کلیک نمایید. در پنجره ای که باز می شود از منوی کشویی گزینهCamera Calibration را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی ok تمامی تصاویر انتخاب شده در یک لحظه مطابق تصویر اول کالیبره می شوند.

لازم به ذکر است شما می توانید در نرم افزار لایت روم نیز مطابق روش فوق (البته با کمی تفاوت) این کار را انجام دهید. برای مشاهده روش استفاده از کالر چارت در نرم افزار لایت روم با کلیلک بر روی لینک مقابل به سایت X-Rite مراجعه نمایید.

در ضمن جهت خرید این محصول به این لینک مراجعه فرمایید

 

نویسنده: رامین کاکاوند