راهنمای انتخاب ادوات کنترل کننده نور برای فلاش عکاسی

نورپردازی زبان عکاسی است. اطلاعاتی را که پرتوهای نور به بیننده منتقل می کنند باید همچون کلمات واضح و گویا باشد. عکاسی نیز همچون آموختن یک زبان خارجی شامل دو بخش قواعد و زبان می باشد. در یک  عکس حرفه ای هم تکنیک وجود دارد و هم خلاقیت در آن نهفته است. فراگیری اصول شما را قادر می سازد تا تصمیم بگیرید فلاش اصلی در کجا قرار گیرد. این مهمترین قدم است، بقیه کارها تنظیمات جزئی و دقیق فلاش ها و دوربین است. عکس های خوب نیازمند برنامه ریزی و تامل هستند. بدون شک نورپردازی مهمترین قسمت این برنامه ریزی می باشد. به همین دلیل عکاس باید قبل از اینکه فلاش های خود را روشن کند سوژه نورپردازی شده را در ذهن خود مجسم نماید. ممکن است این برنامه ریزی درچند ثانیه تمام شود و یا ساعت ها و روزها به طول بینجامد. مهم نیست چقدر برای نور پردازی سوژه وقت می گذارید. هر چه قبل از فشردن دکمه شاتر بیشتر فکر کنید کار کمتری را در نرم افزارها انجام خواهید داد.

آگاهی از نحوه اثرگذاری ادوات کنترل کننده نور (مانند سافت باکس‌ها و آکتا باکس‌ها) به شما کمک می‌کند تا با آگاهی و دقت بیشتر تجهیزات مورد نیاز برای ثبت عکس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. از این رو در این مقاله به مورد نحوه اثرگذاری هر یک از ادوات کنترل کننده نور می‌پردازیم.

ادوات کنترل کننده نور

کاسه‌های استاندارد (Standard Reflector)

کاسه‌های استاندارد (Standard Reflector)

نوری که توسط کاسه‌ی استاندارد تابیده می‌شود، پرکنتراست، یک نواخت و شدید می‌باشد. بارندور، سرپوش لانه زنبوری و نگه دارنده‌های فیلتر بر روی کاسه‌ی استاندارد نصب می‌شود. کاسه‌های استاندارد در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند. هرچه دهانه‌ی کاسه‌ی استاندارد تنگ تر باشد، زاویه‌ی تابش محدودتری داشته ولی در عوض نور تابیده شده از آن از قدرت و شدت بیشتری برخوردار است. سطح داخلی کاسه های استاندارد ممکن است براق، مات یا نیمه مات باشد.

بارندور (Barn door)

بارندور (Barn door)

نور منبع فلاش توسط سایبان‌هایی به سمت سوژه هدایت می‌شوند تا از پراکندگی آن جلوگیری شود. این صفحات معمولاً در چهار جهت به فلاش متصل می‌شوند. یکی دیگر از مزایای استفاده از بارندور این است که شما می‌توانید با بستن سایبان‌های اطراف بارندور سوژه را نورپردازی کنید بدون این که  نور این منبع نور بر روی پسزمینه تأثیر بگذارد تا بدین صورت پسزمینه تیره بماند. هم چنین اگر امکان استفاده از سافت باکس یا چترها با اندازه‌های مختلف را ندارید می‌توانید با تاباندن نور از یک بارندور به یک صفحه‌ی ملایم کننده‌ی نور شفاف، منابع نوری با اندازه‌های مختلف ایجاد کنید.

گرید یا سرپوش لانه زنبوری (Honeycomb / Grid)

گرید یا سرپوش لانه زنبوری (Honeycomb / Grid)

سرپوش لانه زنبوری ابزار بسیار مفیدی برای نورپردازی به منظور هدایت و متمرکز کردن نور روی سوژه است بدون این که در قدرت روشنایی تأثیر چندانی بگذارد. این ابزار نور را جهت دار کرده و از پخش شدن آن به اطراف جلوگیری می‌کند.

اسنوت (Snoot)

اسنوت (Snoot)

اسنوت‌ها عموماً برای نورپردازی موضعی مخصوصاً موها در عکاسی پرتره به کار می‌رود. در عکاسی طبیعت بی جان و استودیویی هم برای محدود و متمرکز کردن نور و پرتاب دایره‌ی نور در منطقه‌ی خاص از این ابزار خرطومی شکل استفاده می شود. همچنین به علت داشتن دهانه‌ی تنگ، احتمال ایجاد پراکندگی یا فلر را نیز در عکاسی به حداقل می‌رساند. اسنوت‌ها در اندازه‌ها و دهانه‌های مختلف و پوشش داخلی مشکی ساخته می‌شوند و نور پر کنتراستی دارند.

نکته مهمی که هنگام تهیه اسنوت بایستی توجه داشته باشید این است که دارای هواکش در پشت باشد تا حرارت لامپ مدلینگ باعث داغ شدن بدنه اسنوت و سر فلاش نشود. مضافاً اینکه این حرارت زیاد ممکن است باعث ایجاد سوختگی انگشتان شما هنگام تعویض آن شود.

عموماً کیت سرپوش لانه زنبوری و فیلتر های رنگی نیز همراه اسنوت عرضه می شود.

چتر(Umbrella)

چتر(Umbrella)

نور تابیده شده از چترها ملایم، شفاف، کم کنتراست، یک نواخت و نرم است. استفاده از چترها هم آسان بوده و هم در تمامی رشته‌های عکاسی کاربرد دارد. چترها در دو نوع شفاف (عبوری) و بازتابی ساخته می‌شود. چترهای عبوری مصارف بی شماری دارند؛ از نور اصلی گرفته تا نور سایه پرکن کاربرد دارند و به علت محدوده‌ی وسیع تابش هنگام استفاده از لنزهای با فاصله‌ی کانونی کم (واید) بسیار مناسب می‌باشند. چترهای بازتابی درسه نوع سفید، نقره‌ای و طلایی وجود دارند. چترهای بازتابی سفید نوری به مراتب طبیعی تر و نرم تر نسبت به چترهای نقره‌ای ایجاد می‌کند.  (در همه تصاویر دوربین با یک دیافراگم و سرعت تنظیم شده است.)

سافت باکس (Soft box)

سافت باکس (Soft box)

سافت باکس‌ها مشابه چترها و آکتاباکس‌ها عمل می‌کنند، با این تفاوت که امکان نصب سایبان شبکه‌ای و ماسک‌ها برای سافت باکس‌ها وجود دارد. هرچه اندازه‌ی سافت باکس بزرگ تر باشد نور آن ملایم‌تر می‌شود. سافت باکس ها یکی از مهم ترین، سودمند ترین و پر کاربردترین ابزارها برای نورپردازی داخل استودیو می باشند.

سافت باکس ها در ابعاد گوناگونی عرضه می شوند که اندازه ۱۲۰×۸۰ و۹۰×۶۰ سانتی متری آن برای نورهای اصلی و سایه پرکن و سافت باکس های بلند و کشیده در اندازه های ۱۴۰×۴۰ و ۹۰×۲۰ سانتی متری برای نورپردازی حاشیه ای و ایجاد باریکه ای از نور در سوژه استفاده می شود. توجه داشته باشید برای نورپردازی حاشیه ای بهتر است هنگام استفاده از سافت باکس، گرید آن را نصب نمایید تا نور به اطراف پراکنده نشود.

داخل بدنه‌ی سافت باکس- هم چون چترهای بازتابی- نقره‌ای بوده و روی آن صفحه‌ی پارچه ای ملایم کننده‌ی نور نصب می‌شود.

آکتاباکس (Octabox)

آکتاباکس (Octabox)

برای ملایم کردن نور می‌توانید از آکتاباکس‌ کمک بگیرید. آکتاباکس‌ها  در فاصله‌ی میان چترها وسافت باکس‌ها قرار دارند. آکتاباکس‌ها هشت ضلعی‌هایی شبیه سافت باکس‌ها هستند اما در عکاسی پرتره به علت اندازه‌ی مناسب و ارائه‌ی بازتاب‌های طبیعی‌تر کارایی بهتری نسبت به سافت باکس‌ها دارند. آکتاباکس‌ها بدون صفحه‌ی ملایم کننده‌ نیز کاربرد دارند.

بیوتی دیش (Beauty Dish)

بیوتی دیش (Beauty Dish)

بیوتی دیش که طراحی آن بسیار شبیه دیش های ماهواره ای است جهت کانونی نمودن نور روی سوژه استفاده می شود. نور بیوتی دیش نه به نرمیِ سافت باکس ها و نه به پرکنتراستی کاسه های استاندارد بوده و برای ایجاد حسی دراماتیک در سوژه قویاً توصیه می شود. همان طور که مشاهده می کنید، در مرکز بیوتی دیش – دقیقاً مقابل لامپ فلاش – یک گوبو قرار گرفته که باعث نوردهی یک نواخت آن  می شود. همچنین امکان نصب سرپوش لانه زنبوری و نیز صفحه ملایم کننده بر روی بیوتی دیش وجود دارد.

مگا لایت‌ (Mega Light)

مگا لایت‌ (Mega Light)

مگا لایت‌ها یا ادوات نورپردازی بزرگ که محدوده‌ی وسیعی را تحت پوشش نور خود قرار می‌دهند، در عکاسی حرفه‌ای کاربرد‌های فراوان و مفیدی دارند. به کمک این ابزار عکاس می‌تواند بازتاب‌های وسیع و گسترده ای را روی سطح اجسام ایجاد کند و یا نور بسیار ملایم و نرمی را به وجود آورد. مگا لایت‌ها هم به شکل سافت‌باکس‌های حجیم و هم چتر یا آکتاباکس‌های بزرگ جثه وجود دارند. در عکاسی پرتره و مُد، استفاده از مگالایت مدور (تصویر بالا) باعث ایجاد فضایی با کنتراست کم به همراه بُعد مطلوبی می شود، در نتیجه شما می توانید به جای صرف وقت برای نورپردازی، زمان بیشتری روی چیدمان، فیگور و حالت دهی سوژه بپردازید.

اگر امکان استفاده از سافت باکس یا مگا لایت با اندازه‌های مختلف را ندارید می‌توانید با تاباندن نور از یک بارندور به یک صفحه‌ی ملایم کننده‌ی نور شفاف، و یا دیوار یا سقف منابع نوری با اندازه‌های مختلف ایجاد نمایید.

 

منبع: کتاب دو جلدی نورپردازی حرفه ای در عکاسی

تألیف: رامین کاکاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat